Pericom Semiconductor Corp. PXC500011
PXC500011 picture photo
Mfg. Part Number
PXC500011
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 125.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
PXC500011.pdf
Availability of PXC500011
QUANTITY
PXC500011 Order Process
Ship out your order
Specifications of PXC500011
Internal Part NumberEIS-PXC500011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ PX
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency125MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.079" (2.00mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)30µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXC500011
Related LinksPXC5, PXC500011 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
PXC500011 Details Description
Related parts for PXC500011
IC REG BCK ADJ 14A SYNC 28HTSSOP datasheet.pdf
IC BUFFER CLK 8OUT 3.3V 16-TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC SYSTEM BASE W/CAN 28SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf