TDK-Lambda Americas, Inc. PXD1548D15
PXD1548D15 picture photo
Mfg. Part Number
PXD1548D15
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC-DC +/-15V 15W 0.5A
Datasheet Download
PXD1548D15.pdf
Availability of PXD1548D15
QUANTITY
PXD1548D15 Order Process
Ship out your order
Specifications of PXD1548D15
Internal Part NumberEIS-PXD1548D15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPXD
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)500mA, 500mA
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesOCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module (5 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-
Efficiency87%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXD1548D15
Related LinksPXD15, PXD1548D15 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PXD1548D15 Details Description
Related parts for PXD1548D15
IC MCU 8BIT 32KB QZROM 32LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 20AWG .156 YELLOW datasheet.pdf
CABINET STEEL 10.7X60.1X72.1 GRY datasheet.pdf
CONN DIN 8POS FEMALE CBL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
MARKING STRIPS datasheet.pdf
CAP CER 27PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf