TDK-Lambda Americas, Inc. PXD3024WS15
PXD3024WS15 picture photo
Mfg. Part Number
PXD3024WS15
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC-DC 15V 2A 30W PCB
Datasheet Download
PXD3024WS15.pdf
Availability of PXD3024WS15
QUANTITY
PXD3024WS15 Order Process
Ship out your order
Specifications of PXD3024WS15
Internal Part NumberEIS-PXD3024WS15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPXD30,20 Series /P Marking
Standard Package20
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPXD30W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXD3024WS15
Related LinksPXD30, PXD3024WS15 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PXD3024WS15 Details Description
Related parts for PXD3024WS15
IC CIRCUIT SUPERVISORY LP 8-UMAX datasheet.pdf
IC ADC 8BIT T/H 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .050 SMD datasheet.pdf
IC BUFFER TRI-ST 10BIT 24SOIC datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 6.1V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 60W 36-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER IDC 16POS R/A SMD datasheet.pdf