TDK-Lambda Americas, Inc. PXD3048WD15
PXD3048WD15 picture photo
Mfg. Part Number
PXD3048WD15
Brief Description
CONVERT DC-DC +/-15V 1A 30W PCB
Datasheet Download
PXD3048WD15.pdf
Availability of PXD3048WD15
QUANTITY
PXD3048WD15 Order Process
Ship out your order
Specifications of PXD3048WD15
Internal Part NumberEIS-PXD3048WD15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPXD30,20 Series /P Marking
Standard Package20
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPXD30W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A, 1A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXD3048WD15
Related LinksPXD30, PXD3048WD15 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PXD3048WD15 Details Description
Related parts for PXD3048WD15
IC EEPROM 64KBIT 150NS 32PLCC datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 4BIT 16TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 2A 200 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 0.100 SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
STRP FLR STTGRD 5GAL BOX datasheet.pdf
DIODE GP 800V 150A DO-8 datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf