Bulgin PXM6010/03S/CR/0709
PXM6010/03S/CR/0709 picture photo
Mfg. Part Number
PXM6010/03S/CR/0709
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSNG PLUG FLEX 3POS SKT
Datasheet Download
PXM6010/03S/CR/0709.pdf
Availability of PXM6010/03S/CR/0709
QUANTITY
PXM6010/03S/CR/0709 Order Process
Ship out your order
Specifications of PXM6010/03S/CR/0709
Internal Part NumberEIS-PXM6010/03S/CR/0709
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesBuccaneer® 6000
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp and Solder
Contact Size-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypePush-Twist
OrientationKeyed
Shell Material, FinishBrass, Nickel Plated
Ingress ProtectionIP66/68/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXM6010/03S/CR/0709
Related LinksPXM6010/0, PXM6010/03S/CR/0709 Datasheet, Bulgin Distributor
PXM6010/03S/CR/0709 Details Description
Related parts for PXM6010/03S/CR/0709
RES SMD 16.9KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IGBT 600V 34A 100W TO220AB datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf