Bulgin PXM7010/10P/CR/0911/SN
PXM7010/10P/CR/0911/SN picture photo
Mfg. Part Number
PXM7010/10P/CR/0911/SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG FLEX 10POS FOR PINS
Datasheet Download
PXM7010/10P/CR/0911/SN.pdf
Availability of PXM7010/10P/CR/0911/SN
QUANTITY
PXM7010/10P/CR/0911/SN Order Process
Ship out your order
Specifications of PXM7010/10P/CR/0911/SN
Internal Part NumberEIS-PXM7010/10P/CR/0911/SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesBuccaneer® 7000
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp and Solder
Contact Size-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Shell Material, FinishZinc Alloy, Nickel Plated
Ingress ProtectionIP66/68/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXM7010/10P/CR/0911/SN
Related LinksPXM7010/10P, PXM7010/10P/CR/0911/SN Datasheet, Bulgin Distributor
PXM7010/10P/CR/0911/SN Details Description
Related parts for PXM7010/10P/CR/0911/SN
IC REG LDO 1.8V 0.15A MINI5D datasheet.pdf
RES 3.9M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 6POS 2.54MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 151 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 600A 3TOWER datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP 4-SON datasheet.pdf
CONN SOCKET 13POS IDC 28AWG TIN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 8DIP datasheet.pdf