Bulgin PXM7011/10S/CR/0709
PXM7011/10S/CR/0709 picture photo
Mfg. Part Number
PXM7011/10S/CR/0709
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLEX 10POS SKTS
Datasheet Download
PXM7011/10S/CR/0709.pdf
Availability of PXM7011/10S/CR/0709
QUANTITY
PXM7011/10S/CR/0709 Order Process
Ship out your order
Specifications of PXM7011/10S/CR/0709
Internal Part NumberEIS-PXM7011/10S/CR/0709
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesBuccaneer® 7000
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp and Solder
Contact Size-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Shell Material, FinishZinc Alloy, Nickel Plated
Ingress ProtectionIP66/68/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXM7011/10S/CR/0709
Related LinksPXM7011/1, PXM7011/10S/CR/0709 Datasheet, Bulgin Distributor
PXM7011/10S/CR/0709 Details Description
Related parts for PXM7011/10S/CR/0709
IC REG LDO 5V 3A DDPAK datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 66A TO-264 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 13.3A DPAK datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
TG6050 SHEET 300X300X2MM datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE SKT datasheet.pdf