Bulgin PXM7012/10P/CR
PXM7012/10P/CR picture photo
Mfg. Part Number
PXM7012/10P/CR
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RCPT PNL MNT 10POS W/PINS
Datasheet Download
PXM7012/10P/CR.pdf
Availability of PXM7012/10P/CR
QUANTITY
PXM7012/10P/CR Order Process
Ship out your order
Specifications of PXM7012/10P/CR
Internal Part NumberEIS-PXM7012/10P/CR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesBuccaneer® 7000
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp and Solder
Contact Size-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Shell Material, FinishZinc Alloy, Nickel Plated
Ingress ProtectionIP66/68/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXM7012/10P/CR
Related LinksPXM7012, PXM7012/10P/CR Datasheet, Bulgin Distributor
PXM7012/10P/CR Details Description
Related parts for PXM7012/10P/CR
RES ARRAY 2 RES 470K OHM 0404 datasheet.pdf
SLEEVE EXPAND BLK 0.13"(3.2MM) datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 107VC P600 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 2K OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf
BOX STEEL 9.02"L X 5.98"W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.03UF RADIAL datasheet.pdf