Bulgin PXP6010/08P/CR/0507
PXP6010/08P/CR/0507 picture photo
Mfg. Part Number
PXP6010/08P/CR/0507
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSNG PLUG FLEX 8POS PIN
Datasheet Download
PXP6010/08P/CR/0507.pdf
Availability of PXP6010/08P/CR/0507
QUANTITY
PXP6010/08P/CR/0507 Order Process
Ship out your order
Specifications of PXP6010/08P/CR/0507
Internal Part NumberEIS-PXP6010/08P/CR/0507
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesBuccaneer® 6000
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp and Solder
Contact Size-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypePush-Twist
OrientationKeyed
Shell Material, FinishPolycarbonate/Polybutylene Terephthalate (PBT)
Ingress ProtectionIP66/68/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXP6010/08P/CR/0507
Related LinksPXP6010/0, PXP6010/08P/CR/0507 Datasheet, Bulgin Distributor
PXP6010/08P/CR/0507 Details Description
Related parts for PXP6010/08P/CR/0507
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP FILM 0.04UF 10% 600VDC RAD datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 660MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf