Bulgin PXP6011/16P/CR/0910
PXP6011/16P/CR/0910 picture photo
Mfg. Part Number
PXP6011/16P/CR/0910
Brief Description
CONN HSNG RCPT IN-LINE 16POS PIN
Datasheet Download
PXP6011/16P/CR/0910.pdf
Availability of PXP6011/16P/CR/0910
QUANTITY
PXP6011/16P/CR/0910 Order Process
Ship out your order
Specifications of PXP6011/16P/CR/0910
Internal Part NumberEIS-PXP6011/16P/CR/0910
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules6000 Series Metal and Plastic Push-Pull Connectors
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXP6011/16P/CR/0910
Related LinksPXP6011/1, PXP6011/16P/CR/0910 Datasheet, Bulgin Distributor
PXP6011/16P/CR/0910 Details Description
Related parts for PXP6011/16P/CR/0910
TERM BLOCK HDR 46POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RELAY TIMER DIGITAL SPDT 100/240 datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC datasheet.pdf