Bulgin PXP7010/32P/CR/1315
PXP7010/32P/CR/1315 picture photo
Mfg. Part Number
PXP7010/32P/CR/1315
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG FLEX 32POS PINS
Datasheet Download
PXP7010/32P/CR/1315.pdf
Availability of PXP7010/32P/CR/1315
QUANTITY
PXP7010/32P/CR/1315 Order Process
Ship out your order
Specifications of PXP7010/32P/CR/1315
Internal Part NumberEIS-PXP7010/32P/CR/1315
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesBuccaneer® 7000
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp and Solder
Contact Size-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Shell Material, FinishPolycarbonate/Polybutylene Terephthalate (PBT)
Ingress ProtectionIP66/68/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXP7010/32P/CR/1315
Related LinksPXP7010/3, PXP7010/32P/CR/1315 Datasheet, Bulgin Distributor
PXP7010/32P/CR/1315 Details Description
Related parts for PXP7010/32P/CR/1315
DIODE GEN PURP 250V 200MA SOD323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN FMALE RCPT 4POS REAR PNL MT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 1.29K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf