Red Lion Controls PXU11A50
PXU11A50 picture photo
Mfg. Part Number
PXU11A50
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CNTRL TEMP/PROC REL OUT 100-240V
Datasheet Download
PXU11A50.pdf
Availability of PXU11A50
QUANTITY
PXU11A50 Order Process
Ship out your order
Specifications of PXU11A50
Internal Part NumberEIS-PXU11A50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesPXU
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, R, S, T, TXK, U)
Input Range-200°C ~ 1800°C, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (4)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsRS-485
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height0.870" (22.00mm), 0.550" (14.00mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsSquare - 91.00mm x 91.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesExcitation Supply, Sensor Fault Detection
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXU11A50
Related LinksPXU1, PXU11A50 Datasheet, Red Lion Controls Distributor
PXU11A50 Details Description
Related parts for PXU11A50
CONN RECEPT 15POS 26AWG MTA100 datasheet.pdf
CAP POLYMER 120UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 14POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.18KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SOCKET SET 12PNT 3/8" 12PC datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 7.62MM BLACK datasheet.pdf
MICRO 21 F 12" YEL FLOAT datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf