Red Lion Controls PXU31AB0
PXU31AB0 picture photo
Mfg. Part Number
PXU31AB0
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MNT
Datasheet Download
PXU31AB0.pdf
Availability of PXU31AB0
QUANTITY
PXU31AB0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PXU31AB0
Internal Part NumberEIS-PXU31AB0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesPXU
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, R, S, T, TXK, U)
Input Range-200°C ~ 1800°C, 0 ~ 10VDC
Output TypeAnalog, Relay (3)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsRS-485
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height0.433" (11.00mm), 0.275" (7.00mm)
Voltage - Supply24VDC
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesExcitation Supply, Sensor Fault Detection
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXU31AB0
Related LinksPXU3, PXU31AB0 Datasheet, Red Lion Controls Distributor
PXU31AB0 Details Description
Related parts for PXU31AB0
Connector Header 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TAPE POLY FILM 1/2"X 72YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 31POS SKT datasheet.pdf
BRASSM18,0.1M DIFF,RAD,PNP,CON datasheet.pdf
CONN MCX JACK R/A 50OHM SMD datasheet.pdf
762 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE PIN M23 datasheet.pdf
CONN MALE M12 5POS RA PCB datasheet.pdf