CUI Inc. PYB10-Q24-D5-DIN
PYB10-Q24-D5-DIN picture photo
Mfg. Part Number
PYB10-Q24-D5-DIN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-5V 10W DIN
Datasheet Download
PYB10-Q24-D5-DIN.pdf
Availability of PYB10-Q24-D5-DIN
QUANTITY
PYB10-Q24-D5-DIN Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB10-Q24-D5-DIN
Internal Part NumberEIS-PYB10-Q24-D5-DIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesReliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Featured ProductPYB Series High-Efficiency 10 ~ 30 W DC-DC Converters
Low -Power DIN Rail DC-DC Converters
3D ModelPYB10-Q24-D5-DIN
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB10-DIN
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output±5V
Number of Outputs2
Output - 1 @ Current (Max)5 VDC @ 1A
Output - 2 @ Current (Max)-5 VDC @ 1A
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)10W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency81%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.99" L x 1.24" W x 0.87" H (76.0mm x 31.5mm x 22.2mm)
Power (Watts) - Max10W
ApprovalsEN, IEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB10-Q24-D5-DIN
Related LinksPYB10-Q2, PYB10-Q24-D5-DIN Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB10-Q24-D5-DIN Details Description
Related parts for PYB10-Q24-D5-DIN
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH BUS 10BIT TTL 24QSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 47K OHM 0606 datasheet.pdf
CAP ARRAY 100PF 50V NP0 0612 datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 600VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
DROP CABLE 2 PVC 4/22 datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 1/4W 0204 datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 2MM T/H datasheet.pdf
COPPER T SPLICE LONG BARREL datasheet.pdf
NGR MONITOR HV PROFIBUS datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf