CUI Inc. PYB10-Q24-D5-T
PYB10-Q24-D5-T picture photo
Mfg. Part Number
PYB10-Q24-D5-T
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-5V 10W CM
Datasheet Download
PYB10-Q24-D5-T.pdf
Availability of PYB10-Q24-D5-T
QUANTITY
PYB10-Q24-D5-T Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB10-Q24-D5-T
Internal Part NumberEIS-PYB10-Q24-D5-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesReliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Featured ProductPYB Series High-Efficiency 10 ~ 30 W DC-DC Converters
3D ModelPYB10-Q24-D5-T
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB10-T
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output±5V
Number of Outputs2
Output - 1 @ Current (Max)5 VDC @ 1A
Output - 2 @ Current (Max)-5 VDC @ 1A
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)10W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.99" L x 1.24" W x 0.84" H (76.0mm x 31.5mm x 21.2mm)
Power (Watts) - Max10W
ApprovalsEN, IEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB10-Q24-D5-T
Related LinksPYB10-Q, PYB10-Q24-D5-T Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB10-Q24-D5-T Details Description
Related parts for PYB10-Q24-D5-T
LED 7-SEG 0.3" 1DGT HIEFF RED CC datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 26POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
LED LH351B WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 600V 2.4A TO277A datasheet.pdf