CUI Inc. PYB10-Q24-S3-U
PYB10-Q24-S3-U picture photo
Mfg. Part Number
PYB10-Q24-S3-U
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 10W UFRM
Datasheet Download
PYB10-Q24-S3-U.pdf
Availability of PYB10-Q24-S3-U
QUANTITY
PYB10-Q24-S3-U Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB10-Q24-S3-U
Internal Part NumberEIS-PYB10-Q24-S3-U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesReliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Featured ProductPYB Series High-Efficiency 10 ~ 30 W DC-DC Converters
10-30 W Chassis Mount DC-DC Converters
3D ModelPYB10-Q24-S3-U
Standard Package90
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB10-U
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output3.3V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)3.3 VDC @ 2.4A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)10W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency79%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.16" L x 2.06" W x 0.75" H (55.0mm x 52.3mm x 19.1mm)
Power (Watts) - Max8W
ApprovalsEN, IEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB10-Q24-S3-U
Related LinksPYB10-Q, PYB10-Q24-S3-U Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB10-Q24-S3-U Details Description
Related parts for PYB10-Q24-S3-U
IC HEX CLAMPING CIRCUIT 8-SOIC datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 5CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN SSL OUTLET HDR 2POS 3.7MM datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 150mA Automotive, Backlight 20-TSSOP-EP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf