CUI Inc. PYB10-Q48-D12-DIN
PYB10-Q48-D12-DIN picture photo
Mfg. Part Number
PYB10-Q48-D12-DIN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-12V 10W DIN
Datasheet Download
PYB10-Q48-D12-DIN.pdf
Availability of PYB10-Q48-D12-DIN
QUANTITY
PYB10-Q48-D12-DIN Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB10-Q48-D12-DIN
Internal Part NumberEIS-PYB10-Q48-D12-DIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesReliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Featured ProductPYB Series High-Efficiency 10 ~ 30 W DC-DC Converters
Low -Power DIN Rail DC-DC Converters
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB10-DIN
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output±12V
Number of Outputs2
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 416mA
Output - 2 @ Current (Max)-12 VDC @ 416mA
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)10W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.99" L x 1.24" W x 0.87" H (76.0mm x 31.5mm x 22.2mm)
Power (Watts) - Max10W
ApprovalsEN, IEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB10-Q48-D12-DIN
Related LinksPYB10-Q4, PYB10-Q48-D12-DIN Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB10-Q48-D12-DIN Details Description
Related parts for PYB10-Q48-D12-DIN
KEY FOB ABS AMD 3.05"L X 1.51"W datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 114 I/O 256FBGA datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SWITCH TSOT-3L datasheet.pdf
RES 0.715 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf