CUI Inc. PYB10-Q48-D15-DIN
PYB10-Q48-D15-DIN picture photo
Mfg. Part Number
PYB10-Q48-D15-DIN
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-15V 10W DIN
Datasheet Download
PYB10-Q48-D15-DIN.pdf
Availability of PYB10-Q48-D15-DIN
QUANTITY
PYB10-Q48-D15-DIN Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB10-Q48-D15-DIN
Internal Part NumberEIS-PYB10-Q48-D15-DIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesReliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Featured ProductPYB Series High-Efficiency 10 ~ 30 W DC-DC Converters
Low -Power DIN Rail DC-DC Converters
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB10-DIN
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output±15V
Number of Outputs2
Output - 1 @ Current (Max)15 VDC @ 333mA
Output - 2 @ Current (Max)-15 VDC @ 333mA
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)10W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.99" L x 1.24" W x 0.87" H (76.0mm x 31.5mm x 22.2mm)
Power (Watts) - Max10W
ApprovalsEN, IEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB10-Q48-D15-DIN
Related LinksPYB10-Q4, PYB10-Q48-D15-DIN Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB10-Q48-D15-DIN Details Description
Related parts for PYB10-Q48-D15-DIN
RES 4 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DL.05" PCB/SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL HEXDECIMAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
XFRMR CURR SENSE 20.0MH T/H datasheet.pdf
SWITCH 1NC 1NO SPDT SNAP 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 3W DO214AA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL PLUG CABLE datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf