CUI Inc. PYB10-Q48-D5
PYB10-Q48-D5 picture photo
Mfg. Part Number
PYB10-Q48-D5
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-5V 10W
Datasheet Download
PYB10-Q48-D5.pdf
Availability of PYB10-Q48-D5
QUANTITY
PYB10-Q48-D5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB10-Q48-D5
Internal Part NumberEIS-PYB10-Q48-D5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationPYB10 Series Cert of Compliance
Featured ProductPYB Series High-Efficiency 10 ~ 30 W DC-DC Converters
3D ModelPYB10-Q48-D5
Standard Package42
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB10
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A, 1A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB10-Q48-D5
Related LinksPYB10-, PYB10-Q48-D5 Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB10-Q48-D5 Details Description
Related parts for PYB10-Q48-D5
CONN HEADER 60POS .100 R/A 15AU datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 550MA 480 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC CLK MULT PLL STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 12V OUT datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf