CUI Inc. PYB10-Q48-S24-U
PYB10-Q48-S24-U picture photo
Mfg. Part Number
PYB10-Q48-S24-U
Brief Description
DC/DC CONVERTER 24V 10W UFRM
Datasheet Download
PYB10-Q48-S24-U.pdf
Availability of PYB10-Q48-S24-U
QUANTITY
PYB10-Q48-S24-U Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB10-Q48-S24-U
Internal Part NumberEIS-PYB10-Q48-S24-U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesReliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Featured ProductPYB Series High-Efficiency 10 ~ 30 W DC-DC Converters
3D ModelPYB10-Q48-S24-U
Standard Package90
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB10-U
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output24V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)24 VDC @ 416mA
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)10W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.16" L x 2.06" W x 0.75" H (55.0mm x 52.3mm x 19.1mm)
Power (Watts) - Max10W
ApprovalsEN, IEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB10-Q48-S24-U
Related LinksPYB10-Q, PYB10-Q48-S24-U Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB10-Q48-S24-U Details Description
Related parts for PYB10-Q48-S24-U
IC POT DGTL 50K 128 TAPS 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 16A SLDR TERM datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 9.2 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf