CUI Inc. PYB15-Q24-D15-H
PYB15-Q24-D15-H picture photo
Mfg. Part Number
PYB15-Q24-D15-H
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-15V 15W
Datasheet Download
PYB15-Q24-D15-H.pdf
Availability of PYB15-Q24-D15-H
QUANTITY
PYB15-Q24-D15-H Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB15-Q24-D15-H
Internal Part NumberEIS-PYB15-Q24-D15-H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermal Management of Power Supplies
Standard Package42
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB15
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)500mA, 500mA
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.64" H (50.8mm x 25.4mm x 16.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB15-Q24-D15-H
Related LinksPYB15-Q, PYB15-Q24-D15-H Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB15-Q24-D15-H Details Description
Related parts for PYB15-Q24-D15-H
CONN HEADER 14POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 600MA 510 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 26POS TIN PCB datasheet.pdf
RES 2.80K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CON TERM BLK SPRG CLMP 10POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 35V 6A CPH6 datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SL-MRLS30N (METAL) 4NC, NPT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf