CUI Inc. PYB15-Q24-S12-DIN
PYB15-Q24-S12-DIN picture photo
Mfg. Part Number
PYB15-Q24-S12-DIN
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 15W DIN
Datasheet Download
PYB15-Q24-S12-DIN.pdf
Availability of PYB15-Q24-S12-DIN
QUANTITY
PYB15-Q24-S12-DIN Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB15-Q24-S12-DIN
Internal Part NumberEIS-PYB15-Q24-S12-DIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesReliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationPYB15-DIN Series Cert of Compliance
Featured ProductPYB Series High-Efficiency 10 ~ 30 W DC-DC Converters
Low -Power DIN Rail DC-DC Converters
3D ModelPYB15-Q24-S12-DIN
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB15-DIN
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output12V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 1.25A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)15W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.99" L x 1.24" W x 0.87" H (76.0mm x 31.5mm x 22.2mm)
Power (Watts) - Max15W
ApprovalsEN, IEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB15-Q24-S12-DIN
Related LinksPYB15-Q2, PYB15-Q24-S12-DIN Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB15-Q24-S12-DIN Details Description
Related parts for PYB15-Q24-S12-DIN
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C SOT23-5 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR HEX LP 28-PLCC datasheet.pdf
CONN RECEPT RT ANG 8POS PCB datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 26POS .050" datasheet.pdf
CONN HEAD SCREW HEAVY DUTY 4-40 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD 16WSOIC datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf