CUI Inc. PYB15-Q24-S12-U
PYB15-Q24-S12-U picture photo
Mfg. Part Number
PYB15-Q24-S12-U
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 15W UFRM
Datasheet Download
PYB15-Q24-S12-U.pdf
Availability of PYB15-Q24-S12-U
QUANTITY
PYB15-Q24-S12-U Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB15-Q24-S12-U
Internal Part NumberEIS-PYB15-Q24-S12-U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesReliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationPYB15-U Series Cert of Compliance
Featured ProductPYB Series High-Efficiency 10 ~ 30 W DC-DC Converters
10-30 W Chassis Mount DC-DC Converters
3D ModelPYB15-Q24-S12-U
Standard Package90
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB15-U
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output12V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 1.25A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)15W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.16" L x 2.06" W x 0.75" H (55.0mm x 52.3mm x 19.1mm)
Power (Watts) - Max15W
ApprovalsEN, IEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB15-Q24-S12-U
Related LinksPYB15-Q, PYB15-Q24-S12-U Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB15-Q24-S12-U Details Description
Related parts for PYB15-Q24-S12-U
SWITCH ROTARY SLOT SEAL REV 2POS datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC STD VIDEO FILTER 4CH 10UMAX datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
D4SL-2MDG-DN datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 8COL datasheet.pdf
CAP MICA 220PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf