CUI Inc. PYB15-Q48-S15-H-T
PYB15-Q48-S15-H-T picture photo
Mfg. Part Number
PYB15-Q48-S15-H-T
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V 15W CM
Datasheet Download
PYB15-Q48-S15-H-T.pdf
Availability of PYB15-Q48-S15-H-T
QUANTITY
PYB15-Q48-S15-H-T Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB15-Q48-S15-H-T
Internal Part NumberEIS-PYB15-Q48-S15-H-T
RoHS InformationPYB15-T Series Cert of Compliance
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB15-T
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output15V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)15 VDC @ 1A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)15W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.99" L x 1.24" W x 0.99" H (76.0mm x 31.5mm x 25.1mm)
Power (Watts) - Max15W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB15-Q48-S15-H-T
Related LinksPYB15-Q4, PYB15-Q48-S15-H-T Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB15-Q48-S15-H-T Details Description
Related parts for PYB15-Q48-S15-H-T
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 4POS VERT T/H datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 25V 20% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 2.5KV AXIAL datasheet.pdf