CUI Inc. PYB20-Q24-D5-DIN
PYB20-Q24-D5-DIN picture photo
Mfg. Part Number
PYB20-Q24-D5-DIN
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-5V 20W DIN
Datasheet Download
PYB20-Q24-D5-DIN.pdf
Availability of PYB20-Q24-D5-DIN
QUANTITY
PYB20-Q24-D5-DIN Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB20-Q24-D5-DIN
Internal Part NumberEIS-PYB20-Q24-D5-DIN
RoHS InformationPYB20-DIN Series Cert of Compliance
Featured ProductPYB Series High-Efficiency 10 ~ 30 W DC-DC Converters
Low -Power DIN Rail DC-DC Converters
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB20-DIN
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output±5V
Number of Outputs2
Output - 1 @ Current (Max)5 VDC @ 2A
Output - 2 @ Current (Max)-5 VDC @ 2A
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)20W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.99" L x 1.24" W x 0.87" H (76.0mm x 31.5mm x 22.2mm)
Power (Watts) - Max20W
ApprovalsEN, IEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB20-Q24-D5-DIN
Related LinksPYB20-Q2, PYB20-Q24-D5-DIN Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB20-Q24-D5-DIN Details Description
Related parts for PYB20-Q24-D5-DIN
CABLE D-SUB-HMU37H/AE37M/HMU37H datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 278 I/O 484UBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 60NH 3A SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf