CUI Inc. PYB20-Q24-S12-H-T
PYB20-Q24-S12-H-T picture photo
Mfg. Part Number
PYB20-Q24-S12-H-T
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 20W CM
Datasheet Download
PYB20-Q24-S12-H-T.pdf
Availability of PYB20-Q24-S12-H-T
QUANTITY
PYB20-Q24-S12-H-T Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB20-Q24-S12-H-T
Internal Part NumberEIS-PYB20-Q24-S12-H-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesReliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationPYB20-T Series Cert of Compliance
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB20-T
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output12V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 1.67A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)20W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.99" L x 1.24" W x 0.99" H (76.0mm x 31.5mm x 25.1mm)
Power (Watts) - Max20W
ApprovalsEN, IEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB20-Q24-S12-H-T
Related LinksPYB20-Q2, PYB20-Q24-S12-H-T Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB20-Q24-S12-H-T Details Description
Related parts for PYB20-Q24-S12-H-T
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LCD MOD 16X2 CHAR STN W/BKLT GN datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
2W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
INSERT FFA.6S.360. FOR 60LV datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 8POS .100" datasheet.pdf
CB HIGH CAP WITH DIODE 24V COIL datasheet.pdf
LED IND INCAND AMBER 14V 6" WIRE datasheet.pdf