CUI Inc. PYB20-Q24-S15-U
PYB20-Q24-S15-U picture photo
Mfg. Part Number
PYB20-Q24-S15-U
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V 20W UFRM
Datasheet Download
PYB20-Q24-S15-U.pdf
Availability of PYB20-Q24-S15-U
QUANTITY
PYB20-Q24-S15-U Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB20-Q24-S15-U
Internal Part NumberEIS-PYB20-Q24-S15-U
RoHS InformationPYB20-U Series Cert of Compliance
Featured ProductPYB Series High-Efficiency 10 ~ 30 W DC-DC Converters
10-30 W Chassis Mount DC-DC Converters
3D ModelPYB20-Q24-S15-U
Standard Package8
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB20-U
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output15V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)15 VDC @ 1.333A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)20W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.16" L x 2.06" W x 0.75" H (55.0mm x 52.3mm x 19.1mm)
Power (Watts) - Max20W