CUI Inc. PYB20-Q48-D5-H-DIN
PYB20-Q48-D5-H-DIN picture photo
Mfg. Part Number
PYB20-Q48-D5-H-DIN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-5V 20W DIN
Datasheet Download
PYB20-Q48-D5-H-DIN.pdf
Availability of PYB20-Q48-D5-H-DIN
QUANTITY
PYB20-Q48-D5-H-DIN Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB20-Q48-D5-H-DIN
Internal Part NumberEIS-PYB20-Q48-D5-H-DIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesReliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationPYB20-DIN Series Cert of Compliance
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB20-DIN
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output±5V
Number of Outputs2
Output - 1 @ Current (Max)5 VDC @ 2A
Output - 2 @ Current (Max)-5 VDC @ 2A
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)20W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.99" L x 1.24" W x 1.17" H (76.0mm x 31.5mm x 29.7mm)
Power (Watts) - Max20W
ApprovalsEN, IEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB20-Q48-D5-H-DIN
Related LinksPYB20-Q48, PYB20-Q48-D5-H-DIN Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB20-Q48-D5-H-DIN Details Description
Related parts for PYB20-Q48-D5-H-DIN
RES 2.2K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8K USB/PS2 LS 24SOIC datasheet.pdf
IC A/D CONV 14BIT SAMPLNG 16SSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER/BUFFER 24TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROLLER PLUNGER SNAP DPDT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CARD MARKER 5 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-SUB FILTER 37POS IP67 datasheet.pdf