CUI Inc. PYB20-Q48-D5-H
PYB20-Q48-D5-H picture photo
Mfg. Part Number
PYB20-Q48-D5-H
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-5V 20W
Datasheet Download
PYB20-Q48-D5-H.pdf
Availability of PYB20-Q48-D5-H
QUANTITY
PYB20-Q48-D5-H Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB20-Q48-D5-H
Internal Part NumberEIS-PYB20-Q48-D5-H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermal Management of Power Supplies
Standard Package42
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB20
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A, 2A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB20-Q48-D5-H
Related LinksPYB20-Q, PYB20-Q48-D5-H Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB20-Q48-D5-H Details Description
Related parts for PYB20-Q48-D5-H
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VOLT COMPARATOR DUAL 8-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB24 M32 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IPD M8 NONSHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMA 50OHM datasheet.pdf