CUI Inc. PYB20-Q48-S12-H-DIN
PYB20-Q48-S12-H-DIN picture photo
Mfg. Part Number
PYB20-Q48-S12-H-DIN
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 20W DIN
Datasheet Download
PYB20-Q48-S12-H-DIN.pdf
Availability of PYB20-Q48-S12-H-DIN
QUANTITY
PYB20-Q48-S12-H-DIN Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB20-Q48-S12-H-DIN
Internal Part NumberEIS-PYB20-Q48-S12-H-DIN
RoHS InformationPYB20-DIN Series Cert of Compliance
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB20-DIN
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output12V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 1.67A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)20W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.99" L x 1.24" W x 1.17" H (76.0mm x 31.5mm x 29.7mm)
Power (Watts) - Max20W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB20-Q48-S12-H-DIN
Related LinksPYB20-Q48, PYB20-Q48-S12-H-DIN Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB20-Q48-S12-H-DIN Details Description
Related parts for PYB20-Q48-S12-H-DIN
IC SHIFT/STORAGE OCTAL 20-DIP datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 22GB datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 1GHZ 8LFCSP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 43PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf