CUI Inc. PYB20-Q48-S12-H-T
PYB20-Q48-S12-H-T picture photo
Mfg. Part Number
PYB20-Q48-S12-H-T
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 20W CM
Datasheet Download
PYB20-Q48-S12-H-T.pdf
Availability of PYB20-Q48-S12-H-T
QUANTITY
PYB20-Q48-S12-H-T Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB20-Q48-S12-H-T
Internal Part NumberEIS-PYB20-Q48-S12-H-T
RoHS InformationPYB20-T Series Cert of Compliance
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB20-T
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output12V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 1.67A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)20W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.99" L x 1.24" W x 0.99" H (76.0mm x 31.5mm x 25.1mm)
Power (Watts) - Max20W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB20-Q48-S12-H-T
Related LinksPYB20-Q4, PYB20-Q48-S12-H-T Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB20-Q48-S12-H-T Details Description
Related parts for PYB20-Q48-S12-H-T
TRANS PNP 40V 0.2A SOT323 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 80.95UH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
TRANS NPN 160V 0.06A SOT-723 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 24.89MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf