CUI Inc. PYB20-Q48-S12-H-U
PYB20-Q48-S12-H-U picture photo
Mfg. Part Number
PYB20-Q48-S12-H-U
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 20W UFRM
Datasheet Download
PYB20-Q48-S12-H-U.pdf
Availability of PYB20-Q48-S12-H-U
QUANTITY
PYB20-Q48-S12-H-U Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB20-Q48-S12-H-U
Internal Part NumberEIS-PYB20-Q48-S12-H-U
RoHS InformationPYB20-U Series Cert of Compliance
Standard Package32
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB20-U
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output12V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 1.67A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)20W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.99" L x 1.24" W x 0.99" H (76.0mm x 31.5mm x 25.1mm)
Power (Watts) - Max20W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB20-Q48-S12-H-U
Related LinksPYB20-Q4, PYB20-Q48-S12-H-U Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB20-Q48-S12-H-U Details Description
Related parts for PYB20-Q48-S12-H-U
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG PHONE 1/4" HD COMMER datasheet.pdf
IC OPAMP GP 210KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 4SLOT 4POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 3W DO216AA datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf