CUI Inc. PYB20-Q48-S15-T
PYB20-Q48-S15-T picture photo
Mfg. Part Number
PYB20-Q48-S15-T
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V 20W CM
Datasheet Download
PYB20-Q48-S15-T.pdf
Availability of PYB20-Q48-S15-T
QUANTITY
PYB20-Q48-S15-T Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB20-Q48-S15-T
Internal Part NumberEIS-PYB20-Q48-S15-T
RoHS InformationPYB20-T Series Cert of Compliance
Featured ProductPYB Series High-Efficiency 10 ~ 30 W DC-DC Converters
3D ModelPYB20-Q48-S15-T
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB20-T
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output15V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)15 VDC @ 1.333A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)20W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.99" L x 1.24" W x 0.84" H (76.0mm x 31.5mm x 21.2mm)
Power (Watts) - Max20W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB20-Q48-S15-T
Related LinksPYB20-Q, PYB20-Q48-S15-T Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB20-Q48-S15-T Details Description
Related parts for PYB20-Q48-S15-T
RES 154K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
CONN FLANGED W/1547 INS datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 66.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf