CUI Inc. PYB20-Q48-S3-H-U
PYB20-Q48-S3-H-U picture photo
Mfg. Part Number
PYB20-Q48-S3-H-U
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 20W UFRM
Datasheet Download
PYB20-Q48-S3-H-U.pdf
Availability of PYB20-Q48-S3-H-U
QUANTITY
PYB20-Q48-S3-H-U Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB20-Q48-S3-H-U
Internal Part NumberEIS-PYB20-Q48-S3-H-U
RoHS InformationPYB20-U Series Cert of Compliance
Standard Package32
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB20-U
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output3.3V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)3.3 VDC @ 5A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)20W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.99" L x 1.24" W x 0.99" H (76.0mm x 31.5mm x 25.1mm)
Power (Watts) - Max20W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB20-Q48-S3-H-U
Related LinksPYB20-Q4, PYB20-Q48-S3-H-U Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB20-Q48-S3-H-U Details Description
Related parts for PYB20-Q48-S3-H-U
RES ARRAY 8 RES 150K OHM 1506 datasheet.pdf
IC 8MHZ Z8500 CMOS SCC 40-DIP datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 16POS 7.5MM datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 152 TYPEA 10POS datasheet.pdf
XFRMR CURR 15A 1:100 VRT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.5VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP TANT 1500UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
BOARD DEMO M695 datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf