CUI Inc. PYB30-Q24-S15-U
PYB30-Q24-S15-U picture photo
Mfg. Part Number
PYB30-Q24-S15-U
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V 30W UFRM
Datasheet Download
PYB30-Q24-S15-U.pdf
Availability of PYB30-Q24-S15-U
QUANTITY
PYB30-Q24-S15-U Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB30-Q24-S15-U
Internal Part NumberEIS-PYB30-Q24-S15-U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesReliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationPYB30-U Series Cert of Compliance
Featured ProductPYB Series High-Efficiency 10 ~ 30 W DC-DC Converters
10-30 W Chassis Mount DC-DC Converters
3D ModelPYB30-Q24-S15-U
Standard Package32
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB30-U
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output15V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)15 VDC @ 2A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)30W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.66" L x 2.16" W x 0.75" H (67.5mm x 55.0mm x 19.1mm)
Power (Watts) - Max30W
ApprovalsEN, IEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB30-Q24-S15-U
Related LinksPYB30-Q, PYB30-Q24-S15-U Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB30-Q24-S15-U Details Description
Related parts for PYB30-Q24-S15-U
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TXRX OPT SFP 2 GB/S 850NM datasheet.pdf
IC MONITOR PREC 3.3V 10-DFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9A MICROFET datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 700MA 150 MOHM datasheet.pdf
POWER SUPPLY, C1700SS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
XLAMP XP-E LED GREEN datasheet.pdf
18 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
FO C/A MTRJ LC RED 62.5 ORN datasheet.pdf
Dual 600mA Step-Down Converter with Synchronization IC datasheet.pdf