CUI Inc. PYB30-Q24-T312-H
PYB30-Q24-T312-H picture photo
Mfg. Part Number
PYB30-Q24-T312-H
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V +/-12V 30W
Datasheet Download
PYB30-Q24-T312-H.pdf
Availability of PYB30-Q24-T312-H
QUANTITY
PYB30-Q24-T312-H Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB30-Q24-T312-H
Internal Part NumberEIS-PYB30-Q24-T312-H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationPYB30 Series Cert of Compliance
Standard Package48
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB30
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs3
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-12V
Current - Output (Max)3.5A, 625mA, 625mA
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.64" H (50.8mm x 40.6mm x 16.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB30-Q24-T312-H
Related LinksPYB30-Q2, PYB30-Q24-T312-H Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB30-Q24-T312-H Details Description
Related parts for PYB30-Q24-T312-H
IC 8BIT 5US QUAD DAC P/O 20-DIP datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 20MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.49 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS DUAL .100 STR datasheet.pdf