CUI Inc. PYB30-Q24-T312-U
PYB30-Q24-T312-U picture photo
Mfg. Part Number
PYB30-Q24-T312-U
Brief Description
DC/DC CONV 3.3V +/-12V 30W UFRM
Datasheet Download
PYB30-Q24-T312-U.pdf
Availability of PYB30-Q24-T312-U
QUANTITY
PYB30-Q24-T312-U Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB30-Q24-T312-U
Internal Part NumberEIS-PYB30-Q24-T312-U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesReliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationPYB30-U Series Cert of Compliance
Featured ProductPYB Series High-Efficiency 10 ~ 30 W DC-DC Converters
3D ModelPYB30-Q24-T312-U
Standard Package32
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB30-U
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output3.3V, ±12V
Number of Outputs3
Output - 1 @ Current (Max)3.3 VDC @ 3.5A
Output - 2 @ Current (Max)12 VDC @ 625mA
Output - 3 @ Current (Max)-12 VDC @ 625mA
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)30W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.66" L x 2.16" W x 0.75" H (67.5mm x 55.0mm x 19.1mm)
Power (Watts) - Max27W
ApprovalsEN, IEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB30-Q24-T312-U
Related LinksPYB30-Q2, PYB30-Q24-T312-U Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB30-Q24-T312-U Details Description
Related parts for PYB30-Q24-T312-U
RES SMD 52.3OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 295MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 76POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 4 IN 2 OUT 24V datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH THUMB BCD COMP 0.1A 250V datasheet.pdf
1.27MM PF HDR W/O PEGS SMT NRBLB datasheet.pdf