CUI Inc. PYB30-Q24-T315-H
PYB30-Q24-T315-H picture photo
Mfg. Part Number
PYB30-Q24-T315-H
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V +/-15V 30W
Datasheet Download
PYB30-Q24-T315-H.pdf
Availability of PYB30-Q24-T315-H
QUANTITY
PYB30-Q24-T315-H Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB30-Q24-T315-H
Internal Part NumberEIS-PYB30-Q24-T315-H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationPYB30 Series Cert of Compliance
Standard Package48
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB30
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs3
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 215V
Voltage - Output 3-15V
Current - Output (Max)3.5A, 500mA, 500mA
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.64" H (50.8mm x 40.6mm x 16.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB30-Q24-T315-H
Related LinksPYB30-Q2, PYB30-Q24-T315-H Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB30-Q24-T315-H Details Description
Related parts for PYB30-Q24-T315-H
RES 36 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OTP 1MBIT 45NS 32TSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 144LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO221AC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OPROBE X100 250MHZ HIPRO 1.2M 1. datasheet.pdf