CUI Inc. PYB30-Q48-S12-H-U
PYB30-Q48-S12-H-U picture photo
Mfg. Part Number
PYB30-Q48-S12-H-U
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 30W UFRM
Datasheet Download
PYB30-Q48-S12-H-U.pdf
Availability of PYB30-Q48-S12-H-U
QUANTITY
PYB30-Q48-S12-H-U Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB30-Q48-S12-H-U
Internal Part NumberEIS-PYB30-Q48-S12-H-U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesReliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationPYB30-U Series Cert of Compliance
Standard Package32
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB30-U
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output12V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 2.5A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)30W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.66" L x 2.17" W x 0.90" H (67.5mm x 55.0mm x 23.0mm)
Power (Watts) - Max30W
ApprovalsEN, IEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB30-Q48-S12-H-U
Related LinksPYB30-Q4, PYB30-Q48-S12-H-U Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB30-Q48-S12-H-U Details Description
Related parts for PYB30-Q48-S12-H-U
CAP TANT 15UF 16V 20% 1411 datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 23.8VC SMB datasheet.pdf
OSC XO 300.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD 240 OHM 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5.9V 17.7W datasheet.pdf