CUI Inc. PYB30-Q48-T312-H
PYB30-Q48-T312-H picture photo
Mfg. Part Number
PYB30-Q48-T312-H
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V +/-12V 30W
Datasheet Download
PYB30-Q48-T312-H.pdf
Availability of PYB30-Q48-T312-H
QUANTITY
PYB30-Q48-T312-H Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB30-Q48-T312-H
Internal Part NumberEIS-PYB30-Q48-T312-H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationPYB30 Series Cert of Compliance
Standard Package48
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB30
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs3
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-12V
Current - Output (Max)3.5A, 625mA, 625mA
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.64" H (50.8mm x 40.6mm x 16.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB30-Q48-T312-H
Related LinksPYB30-Q4, PYB30-Q48-T312-H Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB30-Q48-T312-H Details Description
Related parts for PYB30-Q48-T312-H
IC DAC SERIAL +5V LP 12BIT 8-DIP datasheet.pdf
MODULE SCR/DIODE 25A 240VAC datasheet.pdf
GDT 2000V 500V THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 68POS .050" SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
FUSE INDUST 16A 500V CLASS GG datasheet.pdf
XBEE PRO RS-232 W/ACCESSORIES datasheet.pdf
4P 8C RA XC RECEPT HIGH SPEED 85 datasheet.pdf
COMBO 21W1 F SOD G30 TIN datasheet.pdf
OSC SO 166.6286MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
MKP 8UF 5% 850VDC DRAWING T3 datasheet.pdf