CUI Inc. PYB30-Q48-T312-U
PYB30-Q48-T312-U picture photo
Mfg. Part Number
PYB30-Q48-T312-U
Brief Description
DC/DC CONV 3.3V +/-12V 30W UFRM
Datasheet Download
PYB30-Q48-T312-U.pdf
Availability of PYB30-Q48-T312-U
QUANTITY
PYB30-Q48-T312-U Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB30-Q48-T312-U
Internal Part NumberEIS-PYB30-Q48-T312-U
Featured ProductPYB Series High-Efficiency 10 ~ 30 W DC-DC Converters
3D ModelPYB30-Q48-T312-U
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output3.3V, ±12V
Number of Outputs3
Output - 1 @ Current (Max)3.3 VDC @ 3.5A
Output - 2 @ Current (Max)12 VDC @ 625mA
Output - 3 @ Current (Max)-12 VDC @ 625mA
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)30W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.66" L x 2.16" W x 0.75" H (67.5mm x 55.0mm x 19.1mm)
Power (Watts) - Max27W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB30-Q48-T312-U
Related LinksPYB30-Q4, PYB30-Q48-T312-U Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB30-Q48-T312-U Details Description
Related parts for PYB30-Q48-T312-U
IC FILTER LP RC 4TH ORDER 16SSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 6A TO220F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 60KHZ 4UCSP datasheet.pdf
POT 2K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
FIXED IND 6.2MH 55MA 56 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 1.3UH 685MA 480 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT PNL MNT 2POS W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT SKT datasheet.pdf