CUI Inc. PYB30-Q48-T312
PYB30-Q48-T312 picture photo
Mfg. Part Number
PYB30-Q48-T312
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V +/-12V 30W
Datasheet Download
PYB30-Q48-T312.pdf
Availability of PYB30-Q48-T312
QUANTITY
PYB30-Q48-T312 Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB30-Q48-T312
Internal Part NumberEIS-PYB30-Q48-T312
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationPYB30 Series Cert of Compliance
Featured ProductPYB Series High-Efficiency 10 ~ 30 W DC-DC Converters
3D ModelPYB30-Q48-T312
Standard Package24
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB30
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs3
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-12V
Current - Output (Max)3.5A, 625mA, 625mA
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.47" H (50.8mm x 40.6mm x 11.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB30-Q48-T312
Related LinksPYB30-Q, PYB30-Q48-T312 Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB30-Q48-T312 Details Description
Related parts for PYB30-Q48-T312
MOSFET N-CH 100V 17A D2PAK datasheet.pdf
HANDLE datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
IC FIFO SS 32768X36 15NS 64QFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
DIE SPACER (ASP-QDS-LOWER) datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 590MA 620 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf