CUI Inc. PYB30-Q48-T315-U
PYB30-Q48-T315-U picture photo
Mfg. Part Number
PYB30-Q48-T315-U
Brief Description
DC/DC CONV 3.3V +/-15V 30W UFRM
Datasheet Download
PYB30-Q48-T315-U.pdf
Availability of PYB30-Q48-T315-U
QUANTITY
PYB30-Q48-T315-U Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB30-Q48-T315-U
Internal Part NumberEIS-PYB30-Q48-T315-U
Featured ProductPYB Series High-Efficiency 10 ~ 30 W DC-DC Converters
3D ModelPYB30-Q48-T315-U
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output3.3V, ±15V
Number of Outputs3
Output - 1 @ Current (Max)3.3 VDC @ 3.5A
Output - 2 @ Current (Max)15 VDC @ 500mA
Output - 3 @ Current (Max)-15 VDC @ 500mA
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)30W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.66" L x 2.16" W x 0.75" H (67.5mm x 55.0mm x 19.1mm)
Power (Watts) - Max27W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB30-Q48-T315-U
Related LinksPYB30-Q4, PYB30-Q48-T315-U Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB30-Q48-T315-U Details Description
Related parts for PYB30-Q48-T315-U
CONN RCPT .100" 26POS GOLD PCB datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
DIE AMPLMT FERR 530/353 datasheet.pdf
ENCODER KIT 3CH 400CPR 1/4" datasheet.pdf
IC TXRX RS232 28SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 23POS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 43MM datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 715MA 220 MOHM datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
10UF 35V 5X7MM 85C 1500H datasheet.pdf