Vishay/Beyschlag PZ0200WJ12238BH1
PZ0200WJ12238BH1 picture photo
Mfg. Part Number
PZ0200WJ12238BH1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1200PF 14KV DISK
Datasheet Download
PZ0200WJ12238BH1.pdf
Availability of PZ0200WJ12238BH1
QUANTITY
PZ0200WJ12238BH1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PZ0200WJ12238BH1
Internal Part NumberEIS-PZ0200WJ12238BH1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesP
PackagingBulk
Capacitance1200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated14000V (14kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeRequires Holder
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / CaseDisk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZ0200WJ12238BH1
Related LinksPZ0200WJ, PZ0200WJ12238BH1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
PZ0200WJ12238BH1 Details Description
Related parts for PZ0200WJ12238BH1
RES SMD 2.1K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 150A DO205AA datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
RES 147 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf