Sullins Connector Solutions PZC10DAFN
PZC10DAFN picture photo
Mfg. Part Number
PZC10DAFN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 DUAL STR 20POS
Datasheet Download
PZC10DAFN.pdf
Availability of PZC10DAFN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PZC10DAFN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC10DAFN
Internal Part NumberEIS-PZC10DAFN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC10DAFN
Related LinksPZC1, PZC10DAFN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC10DAFN Details Description
Related parts for PZC10DAFN
CBS THREAD MALE 1" V-O NYLON datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT PCB PRSFT datasheet.pdf
OSC XO 46.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 140MA 10.9 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH DISCONNECT 3-125A 80VDC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 30POS datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf