Sullins Connector Solutions PZC13SBEN
PZC13SBEN picture photo
Mfg. Part Number
PZC13SBEN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 13POS
Datasheet Download
PZC13SBEN.pdf
Availability of PZC13SBEN
QUANTITY
PZC13SBEN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC13SBEN
Internal Part NumberEIS-PZC13SBEN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions13
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC13SBEN
Related LinksPZC1, PZC13SBEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC13SBEN Details Description
Related parts for PZC13SBEN
IC REG LDO 5V/ADJ 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IMPACT DAUGHTERCARD PRESS TOOL datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf