Sullins Connector Solutions PZC17SGBN
PZC17SGBN picture photo
Mfg. Part Number
PZC17SGBN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 17POS
Datasheet Download
PZC17SGBN.pdf
Availability of PZC17SGBN
QUANTITY
PZC17SGBN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC17SGBN
Internal Part NumberEIS-PZC17SGBN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions17
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC17SGBN
Related LinksPZC1, PZC17SGBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC17SGBN Details Description
Related parts for PZC17SGBN
RES CHAS MNT 5.6 OHM 5% 200W datasheet.pdf
CA 62.5 24F OFNP MPO datasheet.pdf
MICRO 15POS PIN 12" datasheet.pdf
IC COMPARATOR datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 0.25% 3W 3637 datasheet.pdf
CONN EDGE .050 60POS DR TH datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.88"L X 2.74"W datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.3A 130 MOHM SMD datasheet.pdf