Sullins Connector Solutions PZC17SGBN
PZC17SGBN picture photo
Mfg. Part Number
PZC17SGBN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 17POS
Datasheet Download
PZC17SGBN.pdf
Availability of PZC17SGBN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PZC17SGBN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC17SGBN
Internal Part NumberEIS-PZC17SGBN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions17
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC17SGBN
Related LinksPZC1, PZC17SGBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC17SGBN Details Description
Related parts for PZC17SGBN
IDC CABLE - MKS10K/MC10M/MCG10K datasheet.pdf
VARISTOR 459V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
MOD PWR MED FILTER 4A 1PL QC PNL datasheet.pdf
CONN HEADER 2.0MM 13POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 24POS 3.81MM R/A datasheet.pdf
RES 5.42K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf