Sullins Connector Solutions PZC19SBEN
PZC19SBEN picture photo
Mfg. Part Number
PZC19SBEN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 19POS
Datasheet Download
PZC19SBEN.pdf
Availability of PZC19SBEN
QUANTITY
PZC19SBEN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC19SBEN
Internal Part NumberEIS-PZC19SBEN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions19
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC19SBEN
Related LinksPZC1, PZC19SBEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC19SBEN Details Description
Related parts for PZC19SBEN
RES 350 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7POS 10.16MM datasheet.pdf
IC REG MULTIPLE OUTPUT 28TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 2M OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 19COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN RJ45 PLUG LOCK-IN DEVICE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.0V datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf