Sullins Connector Solutions PZC20SABN
PZC20SABN picture photo
Mfg. Part Number
PZC20SABN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 20POS
Datasheet Download
PZC20SABN.pdf
Availability of PZC20SABN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PZC20SABN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC20SABN
Internal Part NumberEIS-PZC20SABN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC20SABN
Related LinksPZC2, PZC20SABN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC20SABN Details Description
Related parts for PZC20SABN
IC ADC LP 3.5DIGIT W/DIR 44PLCC datasheet.pdf
CORD PIN TIP PLUG PATCH 18" BLK datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 12.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 8.5A TO220FP datasheet.pdf
CABLE 25COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 32MM datasheet.pdf
RES 4.2K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf